Достапни линкови

logo-print

САД ја разгледуваат можноста за санкционирање на Сирија


Соединетите американски држави ја разгледуваат можноста за санкционирање на сиријски државни службеници поради насилното однесување на безбедносните сили при растурањето на протестите во земјата. Портпаролот на Советот за национална безбедност Томи Виетор рече дека Америка разгледува „повеќе политички можности, меѓу кои и специфични санкции, како одговор на насилството, се` со цел да стане јасно дека однесувањето на властите е неприфатливо“. Активисти за човекови права и очевидци тврдат дека безбедносните сили со тешка артилерија го нападнале градот Дера. Демонстрантите во ова населено место бараат оставка од претседателот Башар ал Асад. Тенкови пукаат во градот а низ улиците има мртви тела, тврдат очевидци. Активистите за човекови права, пак, проценуваат дека 25 лица загинале при денешниот напад. Повеќе од 360 лица загинаа од почетокот на протестите во Сирија до денеска.
XS
SM
MD
LG