Достапни линкови

logo-print

Најмалку дванаесетмина загинати во Сирија


Најмалку дванаесетмина загинаа во новиот бран насилствa во Сирија. Безбедносните сили вчера стрелаа кон група луѓе кои се собраа во југот на земјата на погреб на жртвите од протестите во петокот. Про – демократските активисти протестираат веќе месец дена и бараат оставка од претседателот Башар ал Асад. Американскиот претседател Барак Обама го осуди насилството и обвини дека Асад барал помош од Иран. Од Сиријската влада, пак, возвратија дека изјавата на американскиот претседател „не е базирана на објективни гледишта“.
XS
SM
MD
LG