Достапни линкови

logo-print

Иран сака да ги обнови дипломатските односи со Египет


Министерот за надворешни работи на Иран ги повика властите во Египет да направат „храбар чекор“ во обновување на дипломатските врски меѓу двете земји. „Веќе кажавме дека сме подготвени за зголемување на соработката со Египет и се надеваме дека египетските власти ќе направат храбар чекор“ рече Али Акбар Салехи во изјава за иранската државна новинска агенција ИРНА. Иран ги раскина дипломатските врски со Египет во 1980 година за време на Исламската револуција.
XS
SM
MD
LG