Достапни линкови

logo-print

Бан ки Мун во Москва на разговори за Либија


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун денеска во Москва се сретна со рускиот претседател Дмитри Медведев во момент на растечката загриженост на Русија поради ситуацијата во Либија. Официјална Москва оценува дека западните сили го пречекориле мандатот на Советот за безбедност на Обединетите нации во Либија. Според некои новински извештаи, Медведев во телефонски разговор со грчкиот премиер Папандреу изјавил дека Русија била подготвена да посредува во решавањето на либијската криза.
XS
SM
MD
LG