Достапни линкови

logo-print

САД имаат намера да употребат вооружени летала во Либија


Соединетите држави соопштија дека имаат намера да употребат напади од воздух врз Либија за да ги спречат нападите на силите на Муамер Гадафи. Министерот за одбрана Роберт Гејтс изјави дека претседателот Барак Обама одобрил употреба на воооружени беспилотни летала–предатор- во операцијата во Либија, за да се унапреди прецизноста на гаѓањето цели на земјата.Британскиот премиер Дејвид Камерон повтори дека НАТО не планира да распореди копнени сили во Либија
XS
SM
MD
LG