Достапни линкови

logo-print

Остварено едно од главните барања на сиријските демонстранти


од протестие

од протестие

Сиријската државна телевизија јави дека претседателот Башар Ал Асад го потпишал указот за укинување на спорниот закон за вонредни состојби. Со одлуката се укинуваат државните безбедносни судови, со што им се дозволува на жителите на Сирија мирно да протестираат. Укинувањето на легислативата, која беше на сила 48 години, беше едно од клучните барања на анти-владините демонстранти кои протестираа месец дена. Активисти за човекови права тврдат дека 200 лица загинале во немирите во Сирија.
XS
SM
MD
LG