Достапни линкови

logo-print

Стотина тужби за луѓе кои не се вакцинирале против морбили


Министерството за здравство поднело стотина тужби за неодговарање на поканите за вакцинација против мали сипаници, потврди денеска министерот за здравство Бујар Османи. „ Има семејства кои имаат седум до девет покани, но сепак не се одзвале на вакцинацијата и тука сме принудени да поднесеме тужби не за да ги казниме туку да ги натераме да се вакцинираат“ рече министерот. Тој посочи дека до сега 20 илјади лица биле вакцинирани против заразната болест, попозната како морбили. Во меѓувреме, според информациите на Министерството, регистрирани се 13 нови случаи на заразени со мали сипаници, со што бројот на заболени се искачил на 739 пациенти.
XS
SM
MD
LG