Достапни линкови

logo-print

Илјадници Курди се собраа на погреб во Турција


од протестите

од протестите

Илјадници Курди се собраа во градот Дијарбакир во југоисточниот дел на Турција на погребот на демонстрант кој загина при протестите во населеното место. Немирите избија по одлуката на турските власти за блокирање на кандидатурата на неколкумина курдски кандидати на парламентарните избори закажани на 12 јуни. Претседателот Абдула Ѓул повика на смиреност а Високиот изборен борд најави ревидирање на одлуката за дисквалификување на кандидатите од Курдската работничка партија.
XS
SM
MD
LG