Достапни линкови

logo-print

Лукашенко се заложи за уништување на петоколонашите


Александар Лукашенка на говорницата во белорускиот Парламент

Александар Лукашенка на говорницата во белорускиот Парламент

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска се заложи за уништување на „петоколонашите“ кој се противат на неговото владеење. „Ќе ги уништиме петоколонашите или шестоколонашите или дваесет и петоколонашите . Имаме доволно ресурси да го сториме тоа. Тоа не значи дека диктатор се обидува да го уништи општеството или да воспостави диктаторство во центарот на Европа“ рече Лукашенко во обраќањето во парламентот. Говорот на Лукашенко се случува во услови на влошена економска состојба во Белорусија и неполни две недели по бомбардиртањето во метрото во Минск при кое загинаа 13 лица. Лидерот и претходно обвини недефинирани сили и за лошата економија и за нападот во метрото.
XS
SM
MD
LG