Достапни линкови

logo-print

Нигерискиот лидер предупредува од граѓанска војна


Нигерискиот претседател Гудлак Џонатан

Нигерискиот претседател Гудлак Џонатан

Нигерискиот претседател Гудлак Џонатан во денешното обраќање до нацијата изјави дека постизборните насилства наликуваат на оние кои во 1967 година доведоа до граѓанска војна во оваа најнаселена африканска земја која е поделена меѓу христијанскиот богат југ и сиромашниот муслимански север. Насилствата избувнаа деновиве откако беше соопштено дека Џонатан го победил неговиот муслимански ривал на претседателските избори. Црвениот Крст соопшти дека поради нередите скоро 40 илјади луѓе биле принудени да ги напуштат домовите.
XS
SM
MD
LG