Достапни линкови

logo-print

БП обвинува други за катастрофата во Мексиканскиот залив


Енергетскиот гигант Бритиш петролеум точно на една година од истекувањето на нафтата во Мексиканскиот залив покрена тужби против две други фирми, обвинувајќи ги за негрижа која довела до катастрофата. БП од Трансоушн, сопственик на нафтената опрема која на 20 април лани експлодираше бара оштета од 40 милијарди долари. Бритиш петролеум го обвини и Камерон Интернешнал, производителот на опремата која спречува истекување на нафатата. Парите би биле искористени за отстранување на штетите во Заливот.
XS
SM
MD
LG