Достапни линкови

logo-print

ЕУЛЕКС против случајот за трговија со човечки органи да оди во ОН


ЕУЛЕКС

ЕУЛЕКС

Мисијата на ЕУ во Косово ЕУЛЕКС може самостојно да ја изврши истрагата на фактите, поврзани со илегалната трговија на човечки органи во Косово, без непотребно да биде вовлечен Советот за безбедност на Обединетите нации, изјави за српскиот дневник Вечерње новости Маја Коцијанич, помошник на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон. Секретаријатот на ОН соопшти дека вчера бил добиен документ од Србија, во кој се бара проблемот со трговијата на човечки органи да биде предаден на СБ на ОН.
XS
SM
MD
LG