Достапни линкови

logo-print

ОН со Резолуција против оружјето за масовно уништување


Советот за безбедност на Обеднетите Нации едногласно го изгласа предлогот за целосно спроведување на резолуцијата за нераспространување на оружјето за масовно уништување која беше донесена пред 7 години. Со Резолуцијата им се наметнува обврска на сите 192 земји членки на Обединетите Нации усвојат закони да преземат мерки и да основаат внатрешни контроли за да се спречи зголемувањето на бројот на нуклеарни, хемиски и билошки оружја.
XS
SM
MD
LG