Достапни линкови

logo-print

Именуван нов министер за внатрешни работи во Албанија


Сали Бериша

Сали Бериша

Албанскиот премиер Сали Бериша за нов министер за внатрешни работи го именува досегашниот министер за правда Бујар Нишани, бидејќи актуелниот министер за внатрешни работи Лулзим Баша планира да учествува на локалните избори. Лулзим Баша поднесе оставка со цел да учествува во изборната трка за градоначалник на Тирана. На изборите Баша ќе се соочи со лидерот на Социјалистилката партија и актуелен градоначалник на Тирана Еди Рама, кој на изборите на 8 мај ќе се бори за својот четврти мандат. Премиерот Бериша не соопшти кој ќе го замени Нишани на функцијата министер за прадвда.
XS
SM
MD
LG