Достапни линкови

logo-print

Лидер на српска десничарска група осуден на две години затвор


повреден полицаец на геј парадата во Белград

повреден полицаец на геј парадата во Белград

Лидер на српска десничарска група беше осуден на две години затвор поради инволвираност во организирањето на немирите против учесниците на геј парадата во Белград во октомври минатата година. Врховниот суд во главниот град на Србија им изрекол затворски казни и на уште неколкумина екстремисти кои ги нападнале полицајците кои ги обезбедувале учесниците на парадата. Судот го прогласи за виновен лидерот на десничарската екстремистичка група „Образ“ Милан Обрадовиќ кој, согласно обвинението, организирал групи луѓе кои нападнале 140 лица, повеќемината полицајци, за време на парадата.
XS
SM
MD
LG