Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН без согласност за Јемен


Советот за безбедност на ОН не успеа да постигне согласност за заедничка изјава во врска со ситуацијата во Јемен. Според агенциските извештаи, Германија и Либан ги предводеле напорите за постигнување договор, меѓутоа иницијативите биле блокирани од Русија и Кина. Состанокот беше одржан по информациите дека јеменските сили повторно отвориле оган врз антивладините демонстранти, при што загинале три лица. Повеќе од 120 луѓе загинале во неколку месечните протести против 30-годишното владеење на претседателот Али Абдулах Салех.
XS
SM
MD
LG