Достапни линкови

logo-print

Обама оптимист за решавање на проблемот со дефицитот


Барак Обама

Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изнесе оптимистички процени за изгледите за решавање на проблемот со буџетскиот дефицит, ден откако агенцијата Стандард и Пур`с ги намали изгледите за кредитниот рејтинг на САД. Обама истакна дека и демократите и републиканците се согласни дека државниот дефицит е проблем и оти тој треба да се намали. Тој предлага намалување за околу 4000 милијарди долари за 12 години, додека републиканците планираат слични заштеди за 10 години. Ако не сториме нешто со дефицитот, тоа ќе предизвика сериозни штети за американската економија, нагласи Обама.
XS
SM
MD
LG