Достапни линкови

logo-print

Турција ја обвини Европската унија за двојни стандарди


Турскиот министер за европски прашања Егеман Багис изјави за време на денешната посета на Словенија дека Европската унија има двојни стандарди при приемот на нови членки и нагласи дека на Анкара и требале 45 години за да почне преговори со Брисел. „Европа има проблем со кредибилитетот кога е во прашање Турција, на која членството и е ветено уште во 1959 година“ рече Багис, потсетувајќи оти на земјата и биле потребни 45 години од првата апликација за членство воопшто да ги почне преговорите во 2005 година, заедно со Хрватска. „Од 33 преговарачки поглавја до сега отворивме 13. Да немаше блокади досега би отвориле 29, бидејќи во хармонизацијата на законодавството ја извршивме својата домашна задача. Но не можеме да отвориме повеќе поглавја поради двојните стандарди кон Турција“ изјави главниот турски преговарач со ЕУ.
XS
SM
MD
LG