Достапни линкови

logo-print

Црна Гора ќе екстрадира осомничен за воени злосторства во Србија


Црна Гора ќе го екстрадира во Србија босанскиот граѓанин Ранко Момиќ, кој е обвинет дека на 14 мај 1999 година учествувал во убиство на 44 цивили косовски Албанци во селото Чушка. Момиќ ќе биде суден за воени злосторства од Високиот суд во Белград. Екстрадицијата во Србија ја побара српското Министерство за правда и беше одобрена од црногорскиот министер за правда Душко Марковиќ кон крајот на март. Момиќ е поранешен член на српската паравоена група „Чакали“ која дејствувала во Косво за време на конфликтот.
XS
SM
MD
LG