Достапни линкови

logo-print

Протести во југот на Турција поради изборите


Протести избија во југоистокот на Турција поради одлуката на властите за блокирање на кандидаторите на дел од курдските политичари од Партијата за мир и демократија на претстојните парламентарни избори во Јуни. Партијата се закани дека комплетно ќе се повлече од изборниот процес. Курдските демонстранти се судираат со полицијата во градовите Диарбакир и Ван во југоистокот на Турција. Како што јавуваат медиумите, протести избиле и во Истамбул.
XS
SM
MD
LG