Достапни линкови

logo-print

Вељаноски официјално покани набљудувачи на изборите


Трајко Вељаноски

Трајко Вељаноски

Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски упати покани за набљудување на изборите до претседателите на Европскиот парламент Јержи Бузек, на Парламентарното собрание на Советот на Европа Мевљут Чавашоглу и на Парламентраното собрание на ОБСЕ Петрос Ефтимиу. Барањето за набљудувачи, како што соопшти кабинетот на претседателот на Собранието, е во пресрет на предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни. Одржувањето фер и демократски избори и евроатлантскиот интегративен процес се клучен приоритет на Република Македонија, стои во соопштението.
XS
SM
MD
LG