Достапни линкови

logo-print

Отворен хуманитарен коридор за западна Либија


Агенцијата на Обединетите нации за храна денеска соопшти дека почнала да пренесува намирници преку новиот хуманитарен коридор во западна Либија. Преку коридорот, како што е соопштено, ќе може да се пренесува доволно храна за прехранување на околу 50 илјади луѓе месечно. Храната ќе биде дистрибиурана во неколку градови, вклучувајќи го и Триполи. Во меѓувреме, силите лојални на Моамер Гадафи го продолжуваат бомбардирањето на градот Мисрата кој е под контрола на бунтовниците.
XS
SM
MD
LG