Достапни линкови

logo-print

Испумпување на водата под реакторите во Фукушима


Почна испумпувањето на вискорадиоактивната вода од под реакторите во јапонската нуклеарна централа Фукушима која беше оштетена во замјотресот и цунамито што во минатиот месец ја погодија Јапонија. Станува збор за околу 25 илјади тони контаминирана вода што беше користена за разладување на реакторите. Компанијата ТЕПКО соопшти дека ќе требаат девет месеци за да се стави под контрола ситуацијата во Фукушима.
XS
SM
MD
LG