Достапни линкови

logo-print

Донаторска конференција за Чернобил


Во Киев се одржува меѓународна донаторска конференција за помош на Украина да изгради нов заштитен оклоп околу нуклеарниот реактор во Чернобил. Отворајќи ја конференцијата претседателот на Европската комисја Жозе Мануел Баросо изјави дека биле потребни околу 740 милиони евра за изградба на дополнителна заштита околу сегашниот саркофаг кој се покажал за нестабилен. Тој додаде дека досега биле собрани околу 580 милиони евра.
XS
SM
MD
LG