Достапни линкови

logo-print

Сергеј Лавров утре во Македонија


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров утре ќе престојува во еднодневна посета на Македонија. Лавров во Охрид ќе има средби со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски. Министрите Милошоски и Лавров ќе потпишат План за консултации меѓу министерствата за надворешни работи на двете земји за период 2011-2012 година. Рускиот министер за време на престојот ќе ја посети изложбата по повод 150 години од отворањето Конзулат на Русија во Битола што ќе биде поставена во хотелот „Инекс Горица,,. Престојот на Лавров во Македонија е дел од неговата балканска турнеја во чии рамки ќе ги посети и Србија, Црна Гора и Словенија.
XS
SM
MD
LG