Достапни линкови

logo-print

Рускиот шеф на дипломатијата Лавров на балканска турнеја


Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров од денеска ја започнува својата балканска турнеја , во чии рамки ќе ги посети Србија, Црна Гора, Македонија и Словенија. Прва дестинациај му е Белград , каде со српските власти ќе разговара за трговско-економските односи, за билатерлната соработка, а збор ќе стане и за Косово, соопштуваат извори од руското министерство за надворешни работи. Потоа Лавров ќе отпатува во Црна Гора. Во Македонија Лавров ќе се сретне со неговиот македонски колега Антонио Милошоски, со претседателот Иванов и со премиерот Никола Груевски.
XS
SM
MD
LG