Достапни линкови

logo-print

Немирите во Сирија прераснаа во вооружено востание


Анти-владини протести во Сирија

Анти-владини протести во Сирија

Немирите во Сирија прераснаа во вооружено востание, соопштуваат од тамошното Министерство за внатрешни работи. Од таму велат дека нема да ги толерираат активностите на групите кои го поттикнуваат тоа насилство и ќе дејствуваат за да го повратат мирот и стабилноста во земјата. Соопштението од Министерството, доаѓа откако илјадници антивладини демонстранти вчера го окупираа центарот на третиот по големина град во Сирија, Хомс,барајќи соборување на режимот на претседателот Башар ал-Асад .
XS
SM
MD
LG