Достапни линкови

logo-print

Усвоени уставните измени во Унгарија без гласови од опозицијата


Зградата на парламентот во Унгарија

Зградата на парламентот во Унгарија

Унгарскиот парламент денеска ги усвои измените во уставот на земјата, за кој гласаа само од десничарската коалиција, која има мнозинство пратеници. Новиот устав се изгласа со 262 гласа за, 44 против и еден воздржан. Социјалистите и либералите го бојкотираа гласањето, аргументирајки дека нема консензус за измените кои, според нив, ја зацементирале владеачката партија на лидерската позиција. Премиерот Витор Орбан, пак, вели дека со овие измени се завршува процесот на демократизација кој почнал во 1989 година по падот на комунистичкиот режим. Изменетиот устав ќе стапи на сила на 1 јануари 2012 година.
XS
SM
MD
LG