Достапни линкови

logo-print

Расте бројот на заболени од мали сипаници


Во изминатите два дена добиени се пријави за 11 новозаболени од мали сипаници, со што во државата, од почетокот на епидемијата до денеска, се регистрирани 739 лица заболени или пак сомнителни случаи на морбили, од кои најголем број, односно 459 се од Скопје. Како што се дополнува во соопштението на Министерството за здравство, новопријавени случаи на заболени има во Охрид и во Делчево, со што вкупно се зафатени 18 градови во Македонија. Според податоците од центрите за јавно здравје и од здравствените институции, во текот на викендот повеќе од 883 лица во државата биле вакцинирани.
XS
SM
MD
LG