Достапни линкови

logo-print

Роботи во нуклеарката Фукушима


Роботи во Фукушима

Роботи во Фукушима

Јапонија почна да користи роботи за испитување на штетите во нуклеарната централа Фукушима, откако го објави планот за стабилизација на нуклеарката за 9 месеци. Претседателот на компанијата ТЕПКО, Масатака Шимицу, денеска го уверуваше парламентот дека ситуацијата е под контрола. Инаку, роботите треба да проверат дали нивото на радијација е безбедно за работниците да можат да го поправаат системот за ладење.
XS
SM
MD
LG