Достапни линкови

logo-print

Вашингтон ги финансирал противниците на сиријскиот претседател Асад


Американскиот стејт департмент тајно ги финансирал противниците на сиријскиот претседател Башар Ел Асад, се вели во дипломатската комуникација што преку Викиликс, ја објавува весникот Вашингтон Пост. Пари добивале сиријците во егзил кои го раководеле сателитскиот канал Барада, со седиште во Лондон, како и други опозициони групи во Сирија. Според весникот, не е јасно дали сеуште Вашингтон ги финансира противниците на Асад.
XS
SM
MD
LG