Достапни линкови

logo-print

Гласање за новиот Устав во Унгарија


Унгарскиот премиер Виктор Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан

Унгарскиот парламент денеска го гласа новиот Устав. Партијата Фидеш на премиерот Виктор Орбан предложи промени со кои треба да се комплетира, како што велат, процесот на демократизација што започна во 1989 година со падот на комунизмот.

Новите предлози предвидуваат ограничување на надлежностите на највисокиот суд кога се работи за прашања поврзани со буџетот. Со промените се предвидува, претседателот да има можност да го распушти парламентот, ако пратениците не го донесат буџетот до април.

Опозицијата најави дека ќе го бојкотира гласањето. Тие велат дека за промените нема консензус и оти ќе ја „бетонираат“ моќта на владејачката парија и по завршувањето на мандатот.
XS
SM
MD
LG