Достапни линкови

logo-print

Израел најави зачленување во ЦЕРН


Израелските власти денеска соопштија дека го одобриле зачленувањето на земјата во Европската организација за нуклеарни истражувања, попозната како ЦЕРН, со што Израел ќе биде првата земја – членка надовр од Европа. Премиерот Бенјамин Нетанјаху изјави дека членството на неговата земја во организацијата ги демонстрира „способностите на израелските научници и континуираната препознатливост на нивните вештини“. Израел претходно беше само набљудувач во европската организација.
XS
SM
MD
LG