Достапни линкови

logo-print

Клинтон ја реафирмираше американската подршка за Јапонија


Соединетите американски држави ќе дадат се` од себе за да помогнат во справувањето со последиците од земјотресот кој ја погоди Јапонија на 11 март, изјави денеска американскиот државен секретар Хилари Клинтон за време на посетата во земјата. Таа оствари средби со јапонскиот премиер Наото Кан и Императорот Акихито. Претходно, шефот на компанијата за производство на електрична енергија во Токио изјави дека фирмата составила план за санирање на оштетената нуклеарна централа во Фукушима во рок од шест до девет месеци. Цунејиса Катсумата појасни дека системот за ладење на нуклеарните јадра би требало да се возобнови за три месеци, со што би се редуцирало радиоактивното зрачење од објектот. Во рок од шест месеци компанијата планира комплетно да ја сопре радиацијата.
XS
SM
MD
LG