Достапни линкови

logo-print

Полицијата спречи протест на азербејџанската опозиција


Полицијата во главниот град на Азербејџан интервенираше против приврзаници на опозицијата кои сакале да одржат протест. Азербејџанскиот сервис на Радио Слободна Европа јави дека стотици активисати почнале да се собираат близу плоштадот во Баку, но полицајци во цивилки привеле многумина од нив. Безбедносните сили го блокираат влезот до централниот плоштад во градот, зборно место на приврзаниците на опозицијата кои за денеска планираа демонстрации против актуелната власт на чело со претседателот Илхам Алијев.
XS
SM
MD
LG