Достапни линкови

logo-print

Реакција на српската владеачка партија на штрајкот со глад на опозицијата


Томислав Николиќ штрајкува со глад

Томислав Николиќ штрајкува со глад

Српската владеачка Демократска партија соопшти дека опозицискиот лидер Томислав Николиќ, кој од вчера стапи во штрајк со глад за да ја принуди владата да закаже предвремени избори, прибегнал кон „методите на изнуда“, пренесе радио Б92. Во соопштението од власта се посочува дека Демократската партија никогаш „не користела штрајкови за да ја добие власта“ и дека такво нешто „не се случувало ниту во времето на диктатурата на Слободан Милошевиќ“. Штрајкот со глад на лидерот Српската напредна партија (СНП) Томислав Николиќ беше објавен на вчерашниот масовен митинг на опозицијата во Белград.
XS
SM
MD
LG