Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Финска


илустрација

илустрација

Гласачките места се отворени во Финска за парламентарните избори во земјата. Предизборните анкети покажуваат дека владеачкјата коалиција е во минимално водство пред другите партии. Аналитичарите очекуваат дека на изборите добар дел од гласовите ќе ги добие и Партијата на вистинските Финци, која се противи на европските планови за спас на земјите членки од задолженост. Предизборните анализи, пак, покажуваат дека многумина жители на Финска ги гледаат партиите како организации кои изгубиле контакт со народот.
XS
SM
MD
LG