Достапни линкови

logo-print

Врховниот суд во Египет нареди распушатње на партијата на Мубарак


дел од министрите од поранешниот владин состав се во затвор

дел од министрите од поранешниот владин состав се во затвор

Врховниот суд во Египет нареди распуштање на поранешната владеачка партија на екс-претседателот Хосни Мубарак. По налог на Судот, целиот имот на Националната Демократска Партија ќе биде конфискуван а сопственоста ќе се префрли на државата. Партијата беше доминантна на политичката сцена во Египет од 1978 година. Распуштањето на организацијата беше едно од барањата на анти-владините демонстранти, поради чии протести Мубарак се повлече од лидерската позиција, по што војската ја превзема власта.
XS
SM
MD
LG