Достапни линкови

logo-print

Башар Ал Асад се обрати пред новата сиријска Влада


од протестите во Сирија

од протестите во Сирија

Претседателот на Сирија Башар Ал Асад денеска одржа говор пред новиот владин состав, во услови на се` почести про демократски протести во земјата. Тој изрази жалење за смртта на 200 лица кои загинаа барајки поголема слобода. Шефот на државата најави укинување на законот за вонредни состојби кој стапи на сила во 1963 година, од кога партијата на лидерот е на власт. Асад исто така повика на национален дијалог со цел утврдување на најдобриот владеачки модел, соодветен за Сирија.
XS
SM
MD
LG