Достапни линкови

logo-print

Лукашенко демантираше владина инволвираност во бомбардирањето во Минск


Локашенко на местото на бомбардирањето

Локашенко на местото на бомбардирањето

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска демантираше владина инволвираност во бомбардирањето во метро станицата во Минск, инцидент во кој загинаа 13 лица а повеќе од 200 беа повредени. „Само идиоти би ја обвиниле владата за нападот“, изјави Лукашенко во телевизиско обраќање. Неговите забелешки следат по шпекулациите на блогерите по експлозијата во понеделникот, која одекна на метро станицата во близина на претседателската резиденција. Инцидентот видно ги збуни експертите за тероризам кои се уште не ги одредиле мотивите на напаѓачите. Белоруските власи уапсија петмина по бомбардирањето.
XS
SM
MD
LG