Достапни линкови

logo-print

Најави за штајк со глад на протестите во Србија


Лидерот на Српската напредна партија Томислав Николиќ најави дека ќе почне штрајк со глад се до распишување на предвремените парламентарни избори. Николиќ ја даде изјавата пред илјадници демонстранти кои денеска протестираат во знак на незадоволство од економската криза и наводната корумпираност на власта. Николиќ изјави дека претседателот на Србија Борис Тадиќ ги одбил сите нивни понуди и им возвратил со напад дека СНП го урива правниот поредок. Од тие причини тој почнува штрајк со глад , како своја „последна понуда“ до властите и како негов личен чин на жртва.
XS
SM
MD
LG