Достапни линкови

logo-print

Протести во Хрватска поради хашките пресуди


жители на Хрватска го гледаат преносот на судењето во Хашкиот трибунал

жители на Хрватска го гледаат преносот на судењето во Хашкиот трибунал

Во повеќе градови во Хрватска денеска се одржуваат протести како реакција на вчерашната пресуда на Хашкиот трибунал со која Анте Готовина е осуден на 24, а Младен Маркач на 18 години затвор, додека Иван Чермак е ослободен. Протестите во организација на повеќе ветерански и други здруженија се одржуваат во Загреб, Сплит, Риека и Осиек. Повеќе ветерански здруженија одлучија да не протестираат, а на откажување од демонстрации пред пресудата повикаа и Готовина и Маркач. Аналитичарите проценуваат дека организацијата на протестите е обид за промоција на новоформираните десничарски партии и собирање политички поени од страна на нивните лидери.
XS
SM
MD
LG