Достапни линкови

logo-print

НАТО ја повика Грузија да спроведе политички реформи


Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО на состанокот во Берлин денеска ја повикаа Грузија да ги спроведе изборните реформи пред изборите, предевидени за наредната година и да продолжи со политичките, судските и реформите на медиумите. Грузијскиот шеф на дипломатијата, кој учествуваше на состанокот, изрази загриженост од руското воено присуство во отцепените грузијски региони Абхазија и Јужна Осетија. НАТО министрите имаа средба и со украинскиот министер за надворешни работи, а во Берлин допатува и рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров, на состанокот Советот, НАТО – Русија.
XS
SM
MD
LG