Достапни линкови

logo-print

Јапонскиот император во посета на засолништа


Императорот Акихито

Императорот Акихито

Императорот на Јапонија денеска прв пат ги посети регионите во земјата погодени од катастрофалниот земјотрес, кој минатиот месец предизвика цунами бранови. Императорот Акихито посети две засолништа во градот Асахи, во близина на крајбрежјето. Околу 140,000 лица останаа без покрив над глава по природната катастрофа во која настрадаа 28,000 луѓе. Цунами брановите ја оштетија и нуклеарната централа во Фукушима. Жителите околу објектот се евакуираат поради раст на радиоактивното зрачење.
XS
SM
MD
LG