Достапни линкови

logo-print

Собранието на Македонија треба да се распушти


Собранието на Република Македонија денеска треба да се само распушти по предлог на собранискиот спикер Трајко Вељаноски. Распуштањето на Парламентот е овозможено по изборот на Борис Кондарко за претседател на Државната изборна комисија и со изгласувањето на измените на Изборниот законик.
Претседателот на Собранието Вељаноски упати апел до сите парламентарни партии да дојдат на денешната последна седница на актуелниот пратенички состав.
Според Уставот, Собранието се распушта ако за тоа се изјасни мнозинството од 120 те пратеници. Вељаноски најави дека по распуштањето на Собранието, утре ќе ги распише предвремените парламентарни избори што треба да се одржат на 5 јуни. Изборниот законик предвидува избори да се одржат во рок од 60 дена по распуштањето на Парламентот.
XS
SM
MD
LG