Достапни линкови

logo-print

Либиските бунтовници на состанок на Контакт групата за Либија


Во Доха, Катар денеска се одржува состанок на Контакт група која го координира меѓународниот одговор во конфликтот меѓу силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи и бунтовниците кои ја имаат поддршката на НАТО. На состанокот се очекува да зборуваат и претставници на Преодниот национален совет кој како легитимна либијска власт досега е признат од Катар, Франција и Италија. Пред состанокот Британија и Франција побараа од НАТО да ги интензивира воздушните напади против силите на Гадафи.
XS
SM
MD
LG