Достапни линкови

logo-print

Божидар Ѓелиќ именуван за шеф на тимот за евроинтеграции на Србија


Српскиот премиер Мирко Цветковиќ го назначи вицепремиерот за евроинтеграции Божидар Ѓелиќ за шеф на преговарачкиот тим во процесот за интеграција на Србија во ЕУ и му наложи да се придржува кон Планот за добивање кандидатски статус за членство во Унијата, соопшти денеска Владата во Белград. Освен досегашните обврски во процесот за евроитеграција Ѓелиќ доби и овластувања да ги насочува и координира инвестициите во научната и технолошката инфраструктура , како и да ги води преговорите за членство на Србија во Европската организација за нуклеарни истражувања.
XS
SM
MD
LG