Достапни линкови

logo-print

ЕУ подготвува нови санкции за Иран


Вилјам Хејг

Вилјам Хејг

Европската унија подготвува за нови санкции против 32 ирански службеници, обвинети за прекршување на човековите права. Британскиот секретар за надворешни работи Вилјам Хејг изјави дека неговите колеги од земјите членки на Унијата во Луксембург ќе се согласат за укинување на правото на визи за служебјиците како и замрзнување на нивниот капитал. „Се согласивме за санкциите поради лошата состојба со човековите права во земјата. Иран се чини верува дека, покрај сите немири во блискиот исток, може да се извлече дури и со најголемото влошување на човековите права во земјата“ рече британскиот секретар. Меѓу оние кои ќе бидат казнети се високорангирани полициски службеници, обвинители, судии и лица со силни врски со иранската Револуционерна гарда, потврдија за Радио Слободна Европа дипломати од Европската унија.
XS
SM
MD
LG