Достапни линкови

logo-print

Прва казна за носење на превез околу лице во Франција


Полицијата казнила жена во тровски центар во Париз бидејки носела превез околу лицето. Станува збор за прва санкција по воведувањето на забраната за носење на превези кои го покриваат лицето во јавност. Жената добила казна од 150 евра, која треба да ја плати до крајот на месецот. Франција е првата земја во Светот која ја воведе забраната за носење на ниџаб и бурка.
XS
SM
MD
LG