Достапни линкови

logo-print

Приведени неколкумина осомничени за бомбардирањето во белоруското метро


местото на експлозијата

местото на експлозијата

Неколкумина осомничени биле приведени во врска со бомбардирањето на белоруското метро, соопшти денеска заменикот на јавниот обвинител Андрес Швед. Тој не даде дополнителни информации. Претходно, од Министерството за внатрешни работи изјавија дека полицијата создала два фотороботи на осомничени, врз основа на изјавите на очевидци. Во експлозијата во понеделникот загинаа 12 лица, а според надлежните, повеќе од 150 луѓе се повредени, од кои 22 се во критична здравствена состојба. Полицијата во Белорусија денеска ги проверува патиштата, станиците и аеродромите. Според претседателот Александар Лукашенко, нападот е обид за дестабилизација на земјата. Тој не ја отфрли вмешаноста од странство.
XS
SM
MD
LG